plcsenru
ul. Bładnicka 33, 43-450 Ustroń | +48 33 854 72 05, +48 660 185 417
ul. Bładnicka 33, 43-450 Ustroń
+48 33 854 72 05, +48 660 185 417
pn-pt 8:00-18:00, sb. 8:00-14:00
Sadzimy zieloną przyszłość ...
Start > Aktualności > Duże drzewa do ogrodu i na działkę – 7 najlepszych propozycji

Duże drzewa do ogrodu i na działkę – 7 najlepszych propozycji

Własna działka z wymarzonym i ukończonym domem jest zawsze powodem do dumy jej właścicieli. O ile sam dom można oddać do użytku w krótkim czasie, to czas oczekiwania aby nasz równie wymarzony ogród nabrał docelowego kształtu może być bardzo długi. Zwłaszcza jeśli chcemy zacienić dom, odgrodzić się zielenią od sąsiedztwa czy po prostu nadać właściwy charakter całej posiadłości – nie warto czekać długich lat.

Zaletą sadzenia dużych drzew jest natychmiastowe uzyskanie widocznego efektu. W ciągu zaledwie jednego dnia mogą Państwo stworzyć ścianę zieleni, zasłonić niepożądany widok czy element architektury lub do końca zaaranżować swój wymarzony ogród.

Największy wpływ na kształtowanie ogrodu mają właśnie drzewa – ich ozdobne kształty, formy, kolory liści, kwiaty a także styl. Duże tulipanowce przykładowo – jesienią zachwycają bogactwem wybarwienia liści czy oryginalnym kształtem, inne – duże dęby – zaś przyciągają wzrok majestatycznym pokrojem. Chcąc osiągnąć szybki efekt w ogrodzie koniecznie trzeba się zdecydować na sadzenie dużych drzew.

Zamiast czekać wiele lat, najprościej zamówić je, zasadzić i mieć już dziś! Drzewa i krzewy które oferuje szkółka Puzoń są wieloletnie, zdrowe, rozrośnięte i kilkukrotnie szkółkowane. W ciągłej sprzedaży szkółka posiada kilkanaście gatunków dużych drzew (soliterów) o wysokości dochodzącej do 12 metrów.

Klon (Acer)

Drzewa o szerokiej, regularnej  koronie. Duże, różnobarwne liście klonów zachowują kolor przez cały sezon wegetacji. Klony lubią miejsca słoneczne i dobrze znoszą cięcie. Stanowią piękny element barwnych kompozycji w ogrodach, parkach i na skwerach. Jesienią zdecydowanie wyróżniają się wśród innych drzew całą gamą kolorów przebarwiających się liści. Polecamy klony duże egzemplarze – o wysokości do 8 metrów.

Zobacz galerię klonów – różne odmiany

Surmia (Catalpa)

Surmie inaczej Catalpy są formowane i szczepiona na pniu dając kształt o gęstej zwartej, kulistej koronie- Surmia big. 'Nana’ lub rozłożystej, okazałej koronie -Surmia big. 'Aurea’. Posiada bardzo duże niezwykle efektowne, sercowate, zielone lub żółte liście. Szczególnie piękne kwiaty odmiany 'Aurea’ można podziwiać latem. Z kolei odmiana 'Nana’ choć nie wytwarza kwiatów to jednak jej zwarta, kulista korona dużych liści stanowi piękny element dekoracyjny. Catalpa  Nana oraz Catalpa 'Aurea’ preferują stanowiska słoneczne, żyzną i wilgotną ziemię.

Sadzona jest w ogrodach przydomowych wzdłuż płotów lub alejek ogrodowych. W zależności od wysokości szczepienia wysokość pnia sięga do 2,5m a wysokość razem z koroną do 5 metrów. I takie to 5 metrowe egzemplarze Catalpy Nana lub Catalpy Aurea można nabyć w naszej szkółce – zobacz ceny Catalpy.

 

Zobacz galerię – Catalpy różne odmiany

Buk (Fagus)

Drzewo o bardzo malowniczym pokroju – prawdziwa ozdoba każdego większego ogrodu. Fagus slv. 'Pendula’ – podczas gdy pęd główny – „przewodnik” – rośnie w górę, boczne pędy przegięte zwisają i rosną ku ziemi. Kształt korony jest zmienny, fantazyjny, indywidualny dla danej rośliny. Soczyście zielone latem liście jesienią mienią się gamą pomarańczowo żółtych odcieni. Fagus slv. 'Rohanii’ oraz 'Dawyck Gold’ to odmiany kolumnowe, strzeliste o odpowiednio bordowych i soczyście żółtych liściach. 

Buk (Fagus) polecamy sadzić w większych ogrodach jako soliter – pojedynczy, eksponowany okaz. W szkółce Puzoń można nabyć buki o wysokości nawet 12 metrów.

Zobacz galerię zdjeć Buk Fagus soliter

Tulipanowiec (Liriodendron)

Tulipanowiec osiąga do 20 metrów wysokości i będzie posiadać: okazałą, rozłożystą koronę, lub u odmiany Tulipannowiec 'Fastigiata’ zwartą, pnącą się ku gorze, strzelistą koronę. Lubi słoneczne miejsca. Latem kiedy kwitnie jest jednym z najpiękniejszych drzew w ogrodzie. Jesienią również przyciąga wzrok, gdyż wszystkie liście zmieniają barwę na słonecznie żółtą. Tulipanowce świetnie nadają się na ogrodowe solitery, rosnące pojedynczo drzewo górujące nad otoczeniem. W sprzedaży mamy duże tulipanowce o wysokość ponad 11 metrów.

Zobacz galerię zdjęć Tulipanowiec Liriodendron w naszej szkółce

Platan (Platanus)

Platany to duże, rozłożyste drzewa znane ze swojej ozdobnej, łuszczącej się kory. Liście duże, zielone, wytwarzające specyficzny, przyjemny zapach. Platan ze względu na rozmiary polecany jest przede wszystkim do większych ogrodów i skwerów. Warto go sadzić pojedynczo na dużych powierzchniach trawników, w reprezentacyjnych miejscach przed budynkami lub bramami wjazdowymi oraz firmami. Bardzo malowniczo wyglądają stare drzewa platanow nad wodą. Dobrze znosi przesadzanie i przycinanie. Duże platany, które mamy w sprzedaży mają wysokość do 8 metrów.

Zobacz galerię zdjęć Platan Platanus

Dąb (Quercus)

W naszej szkółce posiadamy kilka odmian dębów, na przykład: dąb szypułkowy „Fastigiata”. To odmiana dębu o wąskim, kolumnowym pokroju z pionowo rosnącymi gałęziami przylegającymi do pnia. Liście zielone jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Dąb szypułkowy 'Fastigiata’ polecamy sadzić na małych działkach, wszędzie gdzie mamy ograniczoną przestrzeń- choćby między budynkami, gdzie ze względu na brak miejsca jej wąska korona jest bardzo praktyczna. Inną polecaną odmianą jest – dąb czerwony „Quercus rubra”. Drzewo o rozłożystej koronie, z liśćmi jesienią imponująco przebarwiającymi się na intensywny odcień czerwieni. Dąb czerwony to gatunek nie wymagający, dobrze znoszący miejskie zanieczyszczenie powietrza. Preferuje stanowiska słoneczne i eksponowane. W ofercie posiadamy duże dęby o wysokości do 10 metrów.

Zobacz więcej zdjęć Dąb Quercus

Wiąz (Ulmus)

Jedną ze specjalności naszej szkółki są szczepione wiązy Ulmus Camperdownii, które w zależności od wysokości szczepienia  posiadają pnie wysokie od 2,5 do 3,5 m, a szerokość korony osiąga maksymalnie 5 metrów. Drzewo to ma formą „płacząca”, zwisającą, gdzie wszystkie pędy i liście rosną w dół. Liście duże, zielone, gęsto pokrywające pędy. Dzięki bardzo oryginalnej parasolowatej koronie odmiana ta często sadzona jest nawet w małych ogrodach przydomowych, gdzie może pełnić rolę parasola słonecznego nad ławeczką czy stołem ogrodowym.
Posiadamy w sprzedaży wiązy szczepione o wysokości do 3,8 metrów.

Zobacz galerię zdjęć Wiąz Ulmus

« wszystkie aktualności (powrót)