Duże drzewa
Duże drzewa dla parków , ogrodów oraz nasadzeń miejskich
Szkółka drzew i krzewów ozdobnych Renaty i Józefa Puzoń istnieje od 40 lat. Kilkanaście hektarów upraw szkółkarskich rozciągają się na granicy Ustronia w województwie śląskim. Lekko górzysty, pofałdowany teren szkółek sprzyja wegetacji roślin. Podgórska lokalizacja w Beskidzie Śląskim przyzwyczaja rośliny do skrajnych temperatur i hartuje je, i tym samym sprawia, że dobrze rozwijają się nawet w w mocno oddalonych i surowych klimatycznie miejscach Polski.
Z czasem, duże drzewa w bardzo szerokiej gamie gatunków uprawianych drzew stały się prawdziwą specjalnością tej rodzinnej firmy. Szkółka Puzoń jest dzisiaj znaczącym producentem i dostawcą drzew i krzewów do ogrodów , parków i nasadzeń miejskich w całej Polsce. Materiał szkółkarski wzrasta na dużym areale, który wymaga skutecznych metod pracy i odpowiedniego podejścia, w tym mechanizacji części prac i stosowania profesjonalnych maszyn do sadzenia, wykopywania, koszenia, przycinania i wykonywania oprysków drzew i krzewów . Takie zabiegi pomagają w starannej pielęgnacji materiału roślinnego – aby był zdrowy i wolny od wad, chorób i szkodników.
Większa część materiału roślinnego uprawiana jest w gruncie, gdzie poddawana jest formowaniu oraz systematycznemu (co kilka lat) przeszkółkowywaniu, co przygotowuje rośliny do sprzedaży oraz gwarantuje lepsze przyjęcie roślin. Dzięki temu do klientów trafiają najładniejsze i najbardziej kształtne egzemplarze.
Klientom szkółki polecamy szeroki wybór gatunków i odmian drzew alejowych w różnych wielkościach. Obwody drzew szczepionych na pniu, (mierzone na wysokości 1 metra w centymetrach) wynoszą od: 6-8, aż do 30-40 cm a nawet 40-60 cm. Wysokości roślin od 250cm do 800 cm, a nawet przy niektórych gatunkach do 1000-1200 cm (12 metrów).
Dlaczego sadzenie dużych drzew ma sens?
W zależności od lokalizacji posadzenie od razu dużego drzewa ma wiele zalet, najważniejszą jednak jest krótki czas, w jakim pojawiają się wszelkie korzyści płynące z obecności dużej rośliny w ogrodzie. Dlatego sadzenie od razu dużych drzew jest bardzo dobrym pomysłem.
Duże drzewa w mieście
Duże drzewa w terenie zurbanizowanym, na działce czy na nowym osiedlu to nie tylko estetyka i miły dla oka widok. Zieleń spełnia wiele innych, bardzo ważnych funkcji w mieście. Przede wszystkim drzewa czynią przestrzeń życiową bardziej naturalną i bardziej przyjazną człowiekowi – oczyszczają powietrze, ograniczają hałas i dają schronienie przed upałem. Są ostoją dla ptaków i owadów. Zielone korony drzew mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców miast – zieleń to kontakt z naturą, obniża stres i działa wyciszająco.
Pas zielonych drzew, w szczególności wtedy, kiedy otacza budynki mieszkalne pełni rolę izolacyjną – powstrzymują wszechobecny w miastach hałas oraz ograniczają wpływ zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców.
Duże drzewo nie tylko daje cień, ale również odparowuje kilkaset litrów wody dzienne obniżając temperaturę powietrza i tworząc wokół siebie przyjemny mikroklimat. Rozłożyste korony drzew wydatnie obniżają temperaturę terenu wokół nie pozwalając nagrzewać się betonowym i asfaltowym powierzchniom chodników i jezdni (ograniczenie tzw. wysp ciepła).
Wielu architektów określa roślinność jako „zieloną infrastrukturę” miasta, ponieważ podobnie tak jak udogodnienia techniczne, spełnia ona równie istotną rolę dla poprawy warunków życia w mieście, podnosząc jego komfort. Często zdarza się że przy okazji prac budowlanych, rewitalizacyjnych lub porządkowych usuwa się w miastach stare drzewa zastępując je małymi sadzonkami, jednocześnie zapewniając, że jest to równoważna rekompensata. Otóż wcale tak nie jest – nawet kilkaset małych sadzonek nie rekompensuje efektów wegetacji jednego dużego egzemplarza. Dlatego usunięte stare drzewa warto zastępować ich jak największymi odpowiednikami. Na przykład takimi jak 20-30 letnie egzemplarze duże drzewa alejowe, które można znaleźć w szkółce Puzoń w Ustroniu.
Duże drzewa dla deweloperów i architektów
Nowo budowane osiedla mieszkaniowe straszą czasem pustką przestrzenią wypełnioną bryłami budynków i zalaną wszechobecnym betonem. Świadomy deweloper, który dba o komfort mieszkańców zadba również o wypełnienie terenu zielenią, z której może uczynić istotny element architektury. Posadzenie dużych, kilkunastoletnich drzew w otoczeniu nowych budynków sprawi, że cała społeczność może od razu czerpać korzyści z ich bliskości – zamiast czekać wiele lat aż rośliny osiągną duży rozmiar. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nieruchomości otoczone terenami zielonymi są zawsze wyżej wyceniane i bardziej atrakcyjne. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty – „duże drzewa dla developera” to oferta bardzo korzystna i przemyślana.
Duże drzewa przed siedzibami firm
Często bywa, że nowe, piękne i nowoczesne siedziby firm otoczone są zielonkawą pustynią, ledwo kiełkującą trawą i wątłymi krzaczkami. Kontrast pomiędzy starannością wykończenia budynku i bylejakością otoczenia jest w takich przypadkach zauważalny od razu. Najprostszym rozwiązaniem, jakie może przyjąć architekt jest dokładne zaprojektowanie zielonego sąsiedztwa, a w tym pomaga obsadzenie terenu dużymi drzewami. W ten sposób można usunąć pozostałości po okresie budowy i pozbyć się wrażenia surowości otoczenia. Otoczenie pełne dużych drzew od razu nadaje budynkom właściwy szlif i to bez długich lat oczekiwania na rezultaty.
Drzewa dla nasadzeń miejskich
Duże drzewa dla terenów miejskich powinny być starannie wybierane tak, aby specyficzne warunki nie ograniczały ich wzrostu ani nie miały wpływu na wegetację. Wszystkie egzemplarze powinny być zdrowe, wysokiej jakości i zostać profesjonalnie wykopane, odpowiednio transportowane i starannie zasadzone. Należy brać pod uwagę takie czynniki jak mała wrażliwość na działanie soli, docelowa wysokość, ostateczna rozpiętość i gęstość korony, odporność na działanie wiatru.
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny) 'Acerifolia’- przygotowanie i załadunek
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny) 'Acerifolia’- przygotowanie i załadunek
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny) 'Acerifolia’- przygotowanie i załadunek
Wybierając alejowe drzewa musimy również pamiętać, aby były to drzewa sprawdzające się w naszych warunkach klimatycznych i posiadały walory dekoracyjne.
Do obsadzeń szerokich ulic i skwerów najlepszym wyborem będą klon (acer pseudoplatanus i acer platanoides), kasztanowiec zwyczajny (aesculus hippocastanum), dąb czerwony (quercus rubra), lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, lipa kaukaska i srebrzysta (tilia cordata, tilia cordata platyphyllos, tilia caucasica, tilia tomentosa ), platan klonolistny (platanus hispanica acerifolia).
Dla wąskich pasów zieleni sprawdzą się: wiśnia piłkowana (prunus serrulata 'rosea kanzan’), klon polny (acer campestre), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), jesion wyniosły (fraxinus excelsior), dąb szypułkowy (quercus robur) lub jarząb szwedzki (sorbus intermedia).
Duże drzewa na działkę i do ogrodu
Własna działka z wymarzonym i ukończonym domem jest zawsze powodem do dumy jej właścicieli. O ile sam dom można oddać do użytku w krótkim czasie, to czas oczekiwania aby nasz równie wymarzony ogród nabrał docelowego kształtu może być bardzo długi. Zwłaszcza jeśli chcemy zacienić dom, odgrodzić się zielenią od sąsiedztwa czy po prostu nadać właściwy charakter całej posiadłości – nie warto czekać długich lat.
Zaletą sadzenia dużych drzew jest natychmiastowe uzyskanie widocznego efektu. W ciągu zaledwie jednego dnia mogą Państwo stworzyć ścianę zieleni, zasłonić niepożądany widok czy element architektury lub do końca zaaranżować swój wymarzony ogród. Również trzeba pamiętać iż duże drzewa mogą być wykopywane i przesadzane tylko i wyłącznie w stanie uśpienia to jest wiosna i jesień w stanie bezlistnym. Wtedy gwarantowany jest bardzo wysoki odsetek ilości przyjętych drzew.
Największy wpływ na kształtowanie ogrodu mają właśnie drzewa – ich ozdobne kształty, formy, kolory liści, a także styl. Duże tulipanowce przykładowo – jesienią zachwycają bogactwem wybarwienia liści czy oryginalnym kształtem, inne – duże dęby – zaś przyciągają wzrok majestatycznym pokrojem. Chcąc osiągnąć szybki efekt w ogrodzie koniecznie trzeba się zdecydować na sadzenie dużych drzew.
Zamiast czekać wiele lat, najprościej zamówić je, zasadzić i mieć już dziś! Drzewa i krzewy które oferuje szkółka Puzoń są wieloletnie, zdrowe, rozrośnięte i kilkukrotnie szkółkowane. W ciągłej sprzedaży sezonowej szkółka posiada kilkanaście gatunków dużych drzew (soliterów) o wysokości dochodzącej do 12 metrów.
-
-
Fagus (buk)
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Purpurea Pendula’
-
-
Ulmus x hollandica (wiąz holenderski) 'Wredei’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Pendula’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) 'Fastigiata’
-
-
Robinia pseudoacacia (robinia akacjowa) 'Umbraculifera’
-
-
Acer negundo (klon jesionolistny) 'Variegatum’
-
-
Acer (klon) / Fagus (buk)
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Globosum’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Globosum’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Globosum’
-
-
Acer (klon) 'Crimson Gold’ oraz Acer (klon) 'Crimson King’
-
-
Larix decidua (modrzew europejski) 'Pendula’
-
-
Larix decidua (modrzew europejski) 'Pendula’
-
-
Fagus (buk)
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’
-
-
Acer negundo (klon jesionolistny) 'Variegatum’
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy)
-
-
Tilia cordata (lipa drobnolistna) 'Green Globe’
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny)
-
-
Catalpa bignonioides (surmia bignoniowa) 'Nana’
-
-
Catalpa bignonioides (surmia bignoniowa) 'Nana’
-
-
Fraxinus excelsior (jesion wyniosły) 'Globosa’
-
-
Crataegus monogyna (głóg jednoszyjkowy) 'Stricta’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Europe Gold’
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Robinia pseudoacacia (robinia akacjowa) 'Umbraculifera’ / Prunus (wiśnia) 'Umbraculifera’
-
-
Fagus (buk)
-
-
Fagus (buk)
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Purpurea Pendula’
-
-
Prunus serrulata (wiśnia piłkowana) 'Amanogawa’
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny) 'Acerifolia’
-
-
Betula pendula (brzoza brodawkowata) 'Youngii’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) 'Fastigiata’
-
-
Quercus robur (dąb szypułkowy) 'Fastigiata’
-
-
Quercus robur (dąb szypułkowy) 'Fastigiata’
-
-
Quercus robur (dąb szypułkowy) 'Fastigiata’
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Salix alba (wierzba biała) ‚Tristis’
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Pendula’
-
-
Fagus (buk)
-
-
Ulmus x hollandica (wiąz holenderski) 'Wredei’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Sunkist’
-
-
Fagus (buk)
-
-
Fagus (buk) 'Purpurea Pendula’ / Ulmus (wiąz) 'Wredei’
-
-
Acer (klon)
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Drummondii’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Drummondii’
-
-
Fagus (buk)
-
-
Fagus (buk)
-
-
Aesculus hippocastanum (kasztanowiec zwyczajny) 'Aurea’
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Pendula’
-
-
Tilia caucasica (lipa kaukaska)
-
-
Tilia caucasica (lipa kaukaska)
-
-
Sorbus (jarząb)
-
-
Sorbus intermedia (jarząb szwedzki) 'Brouwers’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Crimson Sentry’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Crimson Sentry’
-
-
Acer (klon) 'Drummondii’ oraz Acer (klon) 'Crimson King’
-
-
Fagus (buk)
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Smaragd’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Smaragd’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Smaragd’
-
-
Picea pungens (świerk kłujący) 'Oldenburg’
-
-
Abies koreana (jodła koreańska)
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Pinus (sosna)
-
-
Picea pungens (świerk kłujący) 'Glauca Globosa’
-
-
Picea abies (świerk pospolity) 'Cupressina’
-
-
Picea (świerk) / Pinus (sosna)
-
-
Pinus (sosna)
-
-
Pinus sylvestris (sosna pospolita) 'Watereri’
-
-
Pinus sylvestris (sosna pospolita) 'Watereri’
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Pinus nigra (sosna czarna)
-
-
Juniperus scopulorum (jałowiec skalny) ”Blue Arrow’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’ – przygotowanie
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’ – przygotowanie
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Aureospicata’ – przygotowanie
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Smaragd’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Spiralis’
-
-
Thuja occidentalis (żywotnik zachodni) 'Columna’
-
-
Larix decidua (modrzew europejski) 'Pendula’
-
-
Larix kaempferi (modrzew japoński) 'Stiff Weeper’
-
-
Materiał kopany- gotowy do sprzedaży
-
-
Materiał kopany- gotowy do sprzedaży
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) ‚Pendula’- SOLITER
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) ‚Pendula’- SOLITER
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’ – uprawa w gruncie
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’ – uprawa w gruncie
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’ – uprawa w gruncie
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’ / Prunus (wiśnia) 'Umbraculifera’ – uprawa w gruncie
-
-
Acer campestre (klon polny) 'Elsrijk’
-
-
Acer campestre (klon polny) 'Elsrijk’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Columnare’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Columnare’
-
-
Catalpa bignonioides (surmia bignoniowa) 'Nana’
-
-
Tilia caucasica (lipa kaukaska)
-
-
Tilia caucasica (lipa kaukaska)
-
-
Sorbus intermedia (jarząb szwedzki) ‚Brouwers’
-
-
Sorbus aria (jarząb mączny) 'Magnifica’
-
-
Sorbus aria (jarząb mączny) 'Magnifica’
-
-
Salix alba (wierzba biała) ‚Tristis’
-
-
Salix alba (wierzba biała) ‚Tristis’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) ‚Fastigiata’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) ‚Fastigiata’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) ‚Fastigiata’ – przygotowanie
-
-
Betula utilis (brzoza pożyteczna) 'Long Trunk’
-
-
Betula utilis (brzoza pożyteczna) 'Long Trunk’
-
-
Betula utilis (brzoza pożyteczna) ‚Long Trunk’
-
-
Quercus rubra (dąb czerwony)
-
-
Quercus palustris (dąb błotny)
-
-
Quercus palustris (dąb błotny) (jesień)
-
-
Quercus palustris (dąb błotny) (jesień)
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Drummondii’
-
-
Acer platanoides (klon zwyczajny) 'Drummondii’
-
-
Platanus x hispanica (Platan klonolistny) 'Alphen’s Globe’
-
-
Platanus x hispanica (Platan klonolistny) 'Alphen’s Globe’
-
-
Picea pungens (świerk kłujący) glauca
-
-
Picea pungens (świerk kłujący) glauca
-
-
Picea pungens (świerk kłujący) glauca
-
-
Picea pungens (świerk kłujący) glauca
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Picea omorika (świerk serbski)
-
-
Abies concolor (jodła kalifornijska)
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) 'Pendula’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) (formowany)
-
-
Pinus nigra (sosna czarna) 'Austriaca’
-
-
Pinus nigra (sosna czarna) 'Austriaca’
-
-
Acer rubrum (klon czerwony) 'Red Sunset’ (jesień)
-
-
Acer rubrum (klon czerwony) 'Red Sunset’ (jesień)
-
-
Quercus robur (dąb szypułkowy) ‚Fastigiata’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Abies koreana (jodła koreańska)
-
-
Abies koreana (jodła koreańska)
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Atropunicea’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’ / Ulmus x hollandica (wiąz holenderski) 'Wredei’
-
-
Ulmus x hollandica (wiąz holenderski) 'Wredei’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Pinus nigra (sosna czarna) 'Zimmer’
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Tilia cordata xT platyphyllos (lipa szerokolistna)
-
-
Sorbus aucuparia (jarząb pospolity) 'Pink Veil’
-
-
Sorbus aucuparia (jarząb pospolity) 'Pink Veil’
-
-
Robinia pseudoacacia (robinia akacjowa) 'Frisia’
-
-
Robinia pseudoacacia (robinia akacjowa) 'Frisia’
-
-
Robinia pseudoacacia (robinia akacjowa) 'Umbraculifera’
-
-
Robinia pseudoacacia (robinia akacjowa) 'Umbraculifera’
-
-
Platanus acerifolia (platan klonolistny)
-
-
Platanus acerifolia (platan klonolistny)
-
-
Platanus acerifolia (platan klonolistny) – przygotowanie
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Ulmus (wiąz) 'Camperdownii’
-
-
Quercus palustris (dąb błotny) 'Green Dwarf’
-
-
Prunus (śliwa) 'Pissardii’
-
-
Prunus (śliwa) 'Pissardii’
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Rohan Obelisk’
-
-
Liriodendron tulipifera (tulipanowiec amerykański)
-
-
Liriodendron tulipifera (tulipanowiec amerykański)
-
-
Liriodendron tulipifera (tulipanowiec amerykański)
-
-
Fagus sylvatica (buk pospolity) 'Purple Fountain’
-
-
Liquidambar styraciflua (ambrowiec amerykański)
-
-
Liquidambar styraciflua (ambrowiec amerykański)
-
-
Liquidambar styraciflua (ambrowiec amerykański)
-
-
Liquidambar styraciflua (ambrowiec amerykański) (jesień)
-
-
Liquidambar styraciflua (ambrowiec amerykański) (jesień)
-
-
Pinus nigra (sosna czarna) 'Fastigiata RENII’
-
-
Pinus nigra (sosna czarna) 'Fastigiata RENII’
-
-
Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy)
-
-
Betula pendula (brzoza brodawkowata) ‚Youngii’
-
-
Carpinus betulus (grab pospolity) ‚Fastigiata’
-
-
Betula pendula (brzoza brodawkowata) 'Fastigiata’
-
-
Magnolia kobus (magnolia japońska)
-
-
Magnolia kobus (magnolia japońska)
-
-
Taxus baccata (cis pospolity) 'Fastigiata’
-
-
Taxus baccata (cis pospolity) 'Fastigiata’
-
-
Taxus x media (cis pośredni) 'Hicksii’
-
-
Platanus x hispanica (Platan klonolistny) 'Alphen’s Globe’
-
-
Platanus x hispanica (Platan klonolistny) 'Alphen’s Globe’
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny) 'Acerifolia’- przygotowanie i załadunek
-
-
Platanus x hispanica (platan klonolistny) 'Acerifolia’- przygotowanie i załadunek