plcsenru
ul. Bładnicka 33, 43-450 Ustroń | +48 33 854 72 05, +48 660 185 417
ul. Bładnicka 33, 43-450 Ustroń
+48 33 854 72 05, +48 660 185 417
pn-pt 8:00-18:00, sb. 8:00-14:00
Sadzimy zieloną przyszłość ...
Start > Duże drzewa

Duże drzewa

Duże drzewa dla parków , ogrodów oraz nasadzeń miejskich

Szkółka drzew i krzewów ozdobnych Renaty i Józefa Puzoń istnieje od  40 lat. Kilkanaście hektarów upraw szkółkarskich rozciągają się na granicy Ustronia w województwie śląskim. Lekko górzysty, pofałdowany teren szkółek  sprzyja wegetacji roślin. Podgórska lokalizacja w Beskidzie Śląskim przyzwyczaja rośliny do skrajnych temperatur i hartuje je, i tym samym sprawia, że dobrze rozwijają się nawet w w mocno oddalonych i surowych klimatycznie miejscach Polski.

Z czasem, duże drzewa w bardzo szerokiej gamie gatunków uprawianych drzew  stały się prawdziwą specjalnością tej rodzinnej firmy. Szkółka Puzoń jest dzisiaj znaczącym producentem i dostawcą drzew i krzewów do ogrodów , parków i nasadzeń miejskich w całej Polsce. Materiał szkółkarski wzrasta na dużym areale, który wymaga skutecznych metod pracy i odpowiedniego podejścia, w tym mechanizacji części prac i stosowania profesjonalnych maszyn do sadzenia, wykopywania, koszenia, przycinania i wykonywania oprysków drzew i krzewów . Takie zabiegi pomagają w starannej pielęgnacji materiału roślinnego – aby był zdrowy i wolny od wad, chorób i szkodników.

Większa część materiału roślinnego uprawiana jest w gruncie, gdzie poddawana jest formowaniu oraz systematycznemu (co kilka lat) przeszkółkowywaniu, co przygotowuje rośliny do sprzedaży oraz gwarantuje lepsze przyjęcie roślin. Dzięki temu do klientów  trafiają najładniejsze i najbardziej kształtne egzemplarze.

Klientom szkółki polecamy szeroki wybór gatunków i odmian drzew alejowych w różnych wielkościach. Obwody drzew szczepionych na pniu, (mierzone na wysokości 1 metra w centymetrach) wynoszą od:  6-8, aż do 30-40 cm a nawet 40-60 cm. Wysokości roślin od 250cm do 800 cm,  a nawet przy niektórych gatunkach do 1000-1200 cm (12 metrów).

Dlaczego sadzenie dych drzew ma sens?

W zależności od lokalizacji posadzenie od razu dużego drzewa ma wiele zalet, najważniejszą jednak jest krótki czas, w jakim pojawiają się wszelkie korzyści płynące z obecności dużej rośliny w ogrodzie. Dlatego sadzenie od razu dużych drzew jest bardzo dobrym pomysłem.

Duże drzewa w mieście

Duże drzewa w terenie zurbanizowanym, na działce czy na nowym osiedlu to nie tylko estetyka i miły dla oka widok. Zieleń spełnia wiele innych, bardzo ważnych funkcji w mieście. Przede wszystkim drzewa czynią przestrzeń życiową bardziej naturalną i bardziej przyjazną człowiekowi – oczyszczają powietrze, ograniczają hałas i dają schronienie przed upałem. Są ostoją dla ptaków i owadów. Zielone korony drzew mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców miast – zieleń to kontakt z naturą, obniża stres i działa wyciszająco.

Pas zielonych drzew, w szczególności wtedy, kiedy otacza budynki mieszkalne pełni rolę izolacyjną – powstrzymują wszechobecny w miastach hałas oraz ograniczają wpływ zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców.

Duże drzewo nie tylko daje cień, ale również odparowuje kilkaset litrów wody dzienne obniżając temperaturę powietrza i tworząc wokół siebie przyjemny mikroklimat. Rozłożyste korony drzew wydatnie obniżają temperaturę terenu wokół nie pozwalając nagrzewać się betonowym i asfaltowym powierzchniom chodników i jezdni (ograniczenie tzw. wysp ciepła).

Wielu architektów określa roślinność jako „zieloną infrastrukturę” miasta, ponieważ podobnie tak jak udogodnienia techniczne, spełnia ona równie istotną rolę dla poprawy warunków życia w mieście, podnosząc jego komfort. Często zdarza się że przy okazji prac budowlanych, rewitalizacyjnych lub porządkowych usuwa się w miastach stare drzewa zastępując je małymi sadzonkami, jednocześnie zapewniając, że jest to równoważna rekompensata. Otóż wcale tak nie jest – nawet kilkaset małych sadzonek nie rekompensuje efektów wegetacji jednego dużego egzemplarza. Dlatego usunięte stare drzewa warto zastępować ich jak największymi odpowiednikami. Na przykład takimi jak 20-30  letnie egzemplarze  duże drzewa alejowe, które można znaleźć w szkółce Puzoń w Ustroniu.

Duże drzewa dla deweloperów i architektów

Nowo budowane osiedla mieszkaniowe straszą czasem pustką przestrzenią wypełnioną bryłami budynków i zalaną wszechobecnym betonem. Świadomy deweloper, który dba o komfort mieszkańców zadba również o wypełnienie terenu zielenią, z której może uczynić istotny element architektury. Posadzenie dużych, kilkunastoletnich drzew w otoczeniu nowych budynków sprawi, że cała społeczność może od razu czerpać korzyści z ich bliskości – zamiast czekać wiele lat aż rośliny osiągną duży rozmiar. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nieruchomości otoczone terenami zielonymi są zawsze wyżej wyceniane i bardziej atrakcyjne. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty – „duże drzewa dla developera” to oferta bardzo korzystna i przemyślana.

Duże drzewa przed siedzibami firm

Często bywa, że nowe, piękne i nowoczesne siedziby firm otoczone są zielonkawą pustynią, ledwo kiełkującą trawą i wątłymi krzaczkami. Kontrast pomiędzy starannością wykończenia budynku i bylejakością otoczenia jest w takich przypadkach zauważalny od razu. Najprostszym rozwiązaniem, jakie może przyjąć architekt jest dokładne zaprojektowanie zielonego sąsiedztwa, a w tym pomaga obsadzenie terenu dużymi drzewami. W ten sposób można usunąć pozostałości po okresie budowy i pozbyć się wrażenia surowości otoczenia. Otoczenie pełne dużych drzew od razu nadaje budynkom właściwy szlif i to bez długich lat oczekiwania na rezultaty.

 

Drzewa dla nasadzeń miejskich

Duże drzewa dla terenów miejskich powinny być starannie wybierane tak, aby specyficzne warunki nie ograniczały ich wzrostu ani nie miały wpływu na wegetację. Wszystkie egzemplarze powinny być zdrowe, wysokiej jakości i zostać profesjonalnie wykopane, odpowiednio transportowane i starannie zasadzone. Należy brać pod uwagę takie czynniki jak mała wrażliwość na działanie soli, docelowa wysokość, ostateczna rozpiętość i gęstość korony, odporność na działanie wiatru.

Wybierając alejowe drzewa musimy również pamiętać, aby były to drzewa sprawdzające się w naszych warunkach klimatycznych i posiadały walory dekoracyjne.

Do obsadzeń szerokich ulic i skwerów najlepszym wyborem będą klon (acer pseudoplatanus i acer platanoides), kasztanowiec zwyczajny (aesculus hippocastanum), dąb czerwony (quercus rubra), lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, lipa kaukaska i srebrzysta (tilia cordata, tilia cordata platyphyllos, tilia caucasica, tilia tomentosa ), platan klonolistny (platanus hispanica acerifolia).

Dla wąskich pasów zieleni sprawdzą się: wiśnia piłkowana (prunus serrulata 'rosea kanzan’), klon polny (acer campestre), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), jesion wyniosły (fraxinus excelsior), dąb szypułkowy (quercus robur) lub jarząb szwedzki (sorbus intermedia).

 

Duże drzewa na działkę i do ogrodu

Własna działka z wymarzonym i ukończonym domem jest zawsze powodem do dumy jej właścicieli. O ile sam  dom można oddać do użytku w krótkim czasie, to czas oczekiwania aby nasz równie wymarzony ogród nabrał docelowego kształtu może być bardzo długi. Zwłaszcza jeśli chcemy zacienić dom, odgrodzić się zielenią od sąsiedztwa czy po prostu nadać właściwy charakter całej posiadłości – nie warto czekać długich lat.

Zaletą sadzenia dużych drzew jest natychmiastowe uzyskanie widocznego efektu. W ciągu zaledwie jednego dnia mogą Państwo stworzyć ścianę zieleni, zasłonić niepożądany widok czy element architektury lub do końca zaaranżować swój wymarzony ogród. Również trzeba pamiętać iż duże drzewa mogą być wykopywane i przesadzane tylko i wyłącznie w stanie uśpienia to jest wiosna i jesień w stanie bezlistnym. Wtedy gwarantowany jest   bardzo wysoki odsetek ilości przyjętych drzew.

Największy wpływ na kształtowanie ogrodu mają właśnie drzewa – ich ozdobne kształty, formy, kolory liści, a także styl. Duże tulipanowce przykładowo – jesienią zachwycają bogactwem wybarwienia liści czy oryginalnym kształtem, inne – duże dęby – zaś przyciągają wzrok majestatycznym pokrojem. Chcąc osiągnąć szybki efekt w ogrodzie koniecznie trzeba się zdecydować  na sadzenie dużych drzew.

Zamiast czekać wiele lat, najprościej zamówić je, zasadzić i mieć już dziś! Drzewa i krzewy które oferuje szkółka Puzoń są wieloletnie, zdrowe, rozrośnięte i kilkukrotnie szkółkowane. W ciągłej sprzedaży sezonowej szkółka posiada kilkanaście gatunków dużych drzew (soliterów) o wysokości dochodzącej do 12 metrów.